Kupić ten czy inny ?

Poniżej przedstawiamy zalety i wady różnych technologii oraz materiałów stosowanych w budowie domów, abyś mógł dokonać świadomego wyboru i podjąć dobrą decyzję, jaki dom wybrać. Znajdziesz tutaj także obiektywne zestawienie zalet i wad budowy domu we własnym zakresie, tzw. systemem gospodarczym, w porównaniu do zakupu nowego domu od dewelopera.

Prawdziwy dom, to dom z ceramiki. Wiedzieli to już nasi dziadkowie i do dziś nic się nie zmieniło ani szybko się nie zmieni. Kamienice, które stoją ponad sto lat, są budowane właśnie z ceramiki (z cegły). Technologia budowy z materiałów ceramicznych zmieniła się dziś tylko tyle, że elementy są większe i porowate, co znacznie poprawia ich parametry izolacyjne. Dom z porowatych materiałów ceramicznych to dom zdrowy, bezpieczny i energooszczędny. Wszelkie inne technologie budowlane nie powstały po to, aby mieszkało się lepiej i zdrowiej lecz po to, aby firmy je produkujące mogły zautomatyzować produkcję i zwiększyć swoje zyski. Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że przeżywające w latach osiemdziesiątych swoją „świetność” azbest i gazobeton nie były materiałami zdrowymi. Teraz natomiast lekko zmodyfikowany technologicznie i odbarwiony gazobeton, zwany betonem komórkowym (który kiedyś miał kolor fioletowy), przedstawia się nam jako świetny i ekologiczny materiał budowlany. Jego popularność wynika jednak głównie z ogromnej reklamy i promocji prowadzonej przez producentów. Pomimo że gazobeton ma stosunkowo niski koszt produkcji, próbuje nam się go sprzedać jako drogi materiał budowlany.

Ściany w naszych domach powstają z połączenia tradycyjnego materiału ceramicznego z innowacyjnym systemem budowy. Są zbudowane z oryginalnych ceramicznych pustaków poryzowanych Porotherm firmy Wienerberger, które są bardzo „ciepłe”. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu DRYFIX, ściany nie posiadają spoin wykonanych z zaprawy czy kleju, co sprawia, że cała ściana ma taki sam współczynnik przenikania ciepła (nie występują tzw. mostki cieplne), co mocno wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Tak zbudowane ściany „oddychają”, zapewniając odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Dobry dach, to dach pokryty dachówką. Istnieje wiele materiałów, które są stosowane do pokryć dachowych. Są to najczęściej blacha i papa. Papa, która nazywana jest gontem bitumicznym, produkowana jest w wielu kolorach i wzorach, aby jak najbardziej przypominała dachówkę, ale nic nie zmieni tego, że jest to po prostu papa. Kolejną imitacją dachówki jest blacha, która produkowana jest w tak różnorodnych wzorach, że czasem trudno odróżnić ją od dachówki. Aby wywołać większe zaufanie u klientów, nazywana jest przez producentów blachodachówką, co jest bardzo dużym nadużyciem. Mimo stosowania wymyślnych nazw i kształtów, jest to nadal tylko zwykła blacha. Często po kilku latach pokrywa się rdzą, jest przykręcana wkrętami, które również często rdzewieją. Tak wykonany dach, oprócz tego, że wymaga malowania co kilka lat, posiada bardzo niekorzystne właściwości termiczne i akustyczne. Padający deszcz głośno dudni o blachę, co uniemożliwia spokojny sen. Poza tym blacha w przeciwieństwie do dachówki bardzo szybko nagrzewa się i chłodzi, przez co nie spełnia funkcji bufora cieplnego. Dachówka, która nagrzeje się w dzień od słońca, wieczorem w chłodniejsze dni oddaje ciepło i pozwala na zaoszczędzenie sporych kwot na ogrzewaniu wiosną i jesienią.

Nasze domy posiadają dachy wykonane z oryginalnej dachówki firmy BRASS, na którą producent udziela aż 30-letniej gwarancji.

Okna to bardzo ważny element domu. Producenci okien prześcigają się w wieloszybowych oknach i profilach, tłumacząc klientom, że takie okna lepiej zatrzymują ciepło i żądają za to wysokich cen. Jednak to, że takie okna lepiej zatrzymują ciepło, to tylko półprawda. Oczywiście prawdą jest, że lepiej zatrzymują ciepło, ale nie tylko to, które próbuje się wydostać zimą z domu, ale także ciepło słoneczne, które próbuje się dostać wiosną i jesienią do wewnątrz domu. Takie okno działa jak ścianka termosu, gdy wlejemy do termosu ciepłą herbatę, termos długo utrzymuje ciepło, ale gdy zamiast herbaty wrzucimy do niego kostki lodu, to pomimo ogrzewania termosu od zewnątrz kostki lodu w środku długo się nie roztopią, ponieważ nie dotrze do nich ciepło z zewnątrz. I na tym właśnie polega problem bardzo drogich, wieloszybowych i wielokomorowych okien. W chłodnym okresie, tzn. wiosną i jesienią, nie wpuszczają ciepła słonecznego do domu, sprawiając, że przez całe popołudnie i noc w domu musi pracować ogrzewanie, a my ponosimy niepotrzebne koszty. W Polsce większość dni i wieczorów jest chłodnych, tzn. temperatura spada poniżej 21 stopni, więc gdybyśmy nie wykorzystali do ogrzewania domu energii ciepła słonecznego, to musielibyśmy go ogrzewać nie przez 6, ale aż przez 9 miesięcy. Zapłacenie dużej ceny za okna zamiast zmniejszyć koszty ogrzewania tylko by je zwiększyło.

Okna w naszych domach zostały tak dobrane, aby zapewnić wystarczająco dobrą izolacyjność w zimie oraz aby wykorzystać ciepło słoneczne wiosną i jesienią. Dzięki temu sezon grzewczy ograniczony jest do minimum, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania domu.