Dlaczego tak tanio ?

Istnieją przynajmniej trzy powody, dla których domy w zespole Domy Katowice można określić jako tanie.

Większość deweloperów finansuje zakup gruntu oraz budowę domów, korzystając z kredytów bankowych, od których muszą płacić wysokie odsetki. Za cały okres trwania inwestycji wynoszą one nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent ostatecznej ceny sprzedawanego domu.

Jako jedni z nielicznych kupujemy grunty oraz finansujemy budowy domów tylko i wyłącznie ze środków własnych (bez wykorzystania kredytów), dzięki czemu nie musimy płacić nikomu żadnych odsetek, a domy przez nas sprzedawane mogą być od kilkunastu do kilkudziesięciu procent tańsze od domów budowanych na kredyt.

Każdy deweloper, aby wybudować domy, musi najpierw kupić teren pod ich budowę. Przygotowanie terenu pod względem formalnoprawnym trwa od roku do trzech lat. Czas ten potrzebny jest na uzyskanie warunków zabudowy, wykonanie wszystkich projektów, uzyskanie pozwoleń na budowę oraz dokonanie podziału gruntu na działki budowlane. Ponieważ proces ten jest długotrwały i skomplikowany, większość firm kupuje „gotowe” grunty budowlane, tzn. takie, dla których sprzedający przygotował wszelkie dokumentacje projektowe i uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość deweloperów kupuje grunty na kredyt bankowy, a banki w większości przypadków nie udzielają kredytów na grunty, które nie posiadają przygotowanej kompletnej dokumentacji i pozwolenia na budowę. Banki nie chcą ponosić takiego ryzyka, że deweloper nie uzyska pozwolenia na budowę i nie będzie mógł rozpocząć budowy oraz sprzedaży domów, a tym samym nie będzie miał środków, aby spłacać kredyt. Gdyby nawet bank udzielił kredytu na grunt nieposiadający pozwolenia na budowę, to deweloper musiałby płacić odsetki przez czas, w którym załatwiałby wszelkie formalności urzędowe. Dlatego deweloperzy najczęściej kupują „gotowe” grunty budowlane, które są jednak o wiele droższe od gruntów nieprzygotowanych do szybkiego rozpoczęcia budowy. Dużo wyższa cena zakupu takiego gruntu budowlanego bardzo podnosi koszt każdego domu.

W naszym przypadku taka sytuacja nie występuje, ponieważ nasza firma kupuje tylko grunty bez projektów i pozwoleń na budowę, które są dużo tańsze, samodzielnie załatwiamy też wszystkie formalności i uzyskujemy pozwolenia na budowę. Możemy tak zrobić dlatego, że kupujemy grunty za gotówkę tzn. bez korzystania z kredytów bankowych. Pomaga nam w tym także duże doświadczenie, które zdobyliśmy, przygotowując przez osiem lat tereny pod budowę dla innych deweloperów. Dzięki temu domy przez nas sprzedawane są dużo tańsze.

Niestety, na rynku często funkcjonują firmy, które chcą zarobić zbyt dużo.

Tani dom to nie tylko dom tani w zakupie. O tym, czy dom jest tani, decydują również koszty jego utrzymania. Na pewno zgodzisz się z dwiema zasadami: „tanio nie zawsze znaczy tanio” i „drogo nie zawsze znaczy dobrze”. Stosowanie każdej z tych zasad osobno, zarówno w życiu, jak i podczas budowy domu nie jest żadną sztuką. Prawdziwą trudnością jest zastosowanie tych zasad jednocześnie, do tego poprawnie. Niewiele osób i firm potrafi tego dokonać.

Możemy z całą pewnością powiedzieć, że potrafimy to zrobić w 100%, o czym na własne oczy przekonasz się podczas oglądania domu pokazowego.


 

KUPIĆ GOTOWY DOM CZY BUDOWAĆ SAMEMU?

Możliwe, że Ciebie także dręczy to pytanie. Na nie jest w zasadzie jedna odpowiedź: Nie opłaca się budować samemu, ale opłaca się wykończyć dom we własnym zakresie.

Aby wybudować dom, oprócz dużej wiedzy i ogromnej ilości czasu trzeba mieć mnóstwo cierpliwości, aby załatwić wszelkie formalności i wytrzymać nerwowo cały proces budowy. Znalezienie dobrej firmy budowlanej graniczy z cudem, ponieważ prawdziwi fachowcy zawsze mają pracę, budują przez cały rok domy oraz mieszkania dla dużych firm i nie czekają na pojedyncze zlecenia od indywidualnych inwestorów. Dla takich inwestorów często budują domy firmy typu „złota rączka”, a jak wiadomo nawet klej, który jest do wszystkiego, nie sklei dobrze niczego.

Błędne jest podejście, że deweloper chce na mnie zarobić. Oczywiście, że każda firma buduje po to, aby zarobić, lecz wcale nie musi odbywać się to kosztem klienta. Deweloper zarabia głównie na dużo niższym koszcie zakupu terenów pod budowę, dużo niższych cenach materiałów budowlanych oraz na niższych kosztach robocizny. Natomiast jak najbardziej opłaca się wykańczać dom we własnym zakresie. Jest to po pierwsze bardzo proste, bo prawie każdy robił kiedyś jakiś remont, np. w mieszkaniu. Po drugie samodzielnie można kupować materiały wykończeniowe w licznych promocjach, które są dla deweloperów niedostępne z powodu ograniczonych ilości, co dewelopera nie satysfakcjonuje.

Oprócz tego istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla których zakup gotowego domu jest tańszy od samodzielnej budowy.

1. Zakup działki – samodzielny zakup działki i jej uzbrojenie wychodzi znacznie drożej niż kupno domu z działką ponieważ musiałbyś ponieść samodzielnie wszystkie wysokie koszty uzbrojenia działki, które w przypadku deweloperów rozkładają się na kilka lub kilkanaście domów. Poza tym deweloperzy kupują większe tereny po „cenach hurtowych”, a zakup pojedynczej działki zawsze będzie droższy.

2. VAT 8% – budując samodzielnie, za większość materiałów musiałbyś zapłacić VAT w wysokości 23%, czyli aż o 15% więcej. Często także musiałbyś zapłacić już na początku 23% podatku VAT w cenie kupowanej samodzielnie działki.

3. Rabaty dla deweloperów – firmy budujące kilka lub kilkanaście domów najczęściej kupują materiały budowlane bezpośrednio u producentów, tzn. bez pośredników, dzięki czemu uzyskują duże rabaty i tym samym niższe ceny zakupu. Dzięki temu płacą za materiały najlepszej jakości dużo niższe ceny niż osoby indywidualne za materiały niskiej jakości.

4. Znasz jakość – zobaczysz ją nawet gołym okiem przed zakupem domu i będziesz mógł zdecydować, czy kupić czy nie, podczas gdy w przypadku samodzielnej budowy najpewniej popełnisz bardzo wiele błędów wynikających z braku doświadczenia. Jakość wykonanych prac poznasz i będziesz mógł ocenić dopiero po ich zakończeniu, lecz na rezygnację z budowy będzie już za późno.

5. Znasz całkowite koszty – nic Cię nie zaskoczy i nic więcej Ci nie dojdzie,
po prostu wszystko odbędzie się bez żadnych nieplanowanych wydatków.

Decyzję, w jakim domu będziesz mieszkać i z jakich materiałów będzie on zbudowany, musisz podjąć samodzielnie. Jeśli wybierzesz najlepsze materiały, najwyższą jakość oraz zdrowy i bezpieczny dom, a chciałbyś uzyskać to w niskiej cenie – serdecznie zapraszamy. Z całą pewnością najlepszą rekomendacją dla naszych domów jest to, że po zakończeniu budowy w jednym z domów będą mieszkały osoby nią zarządzające.